ДепартаментКино, реклама и шоубизнес
Проф. Константин Джидров
Проф. КОНСТАНТИН ДЖИДРОВ
(07.05.1930 – 13.01.2014 г.)
Нa 13.01.2014 година почина проф. Константин Джидров - художникът, когото приятелите наричаха просто Джидрата.
Константин Джидров - Джидрата е роден на 7-ми май 1930 година в Цариград, Турция. Получава средното си образование в София през 1948 г. В Художествената академия - София изучава специалностите „Илюстрация“ при проф. Кирил Цонев (1950 г.) и „Театрална живопис“ при проф. Иван Пенков (1954 г.)
През 1957 г. Константин Джидров е изключен от Съюза на българските художници, тъй като е защитил обвинения във „формализъм“ проф. Кирил Цонев. Възстановен е в началото на 80-те години.
За да съчетае професиите на художник-сценограф и оператор, полага изпити за кино и тв операторско майсторство в Студия за игрални филми „Бояна“ с филм по поръчка на Кьолнската телевизия - „Планински овчари“ (1964).
Оттогава Джидров работи като художник-постановчик, оператор и режисьор в СИФ „Бояна“ и СТФ „Екран“. Името му е свързано с над 110 игрални и документални филми, някои от които:
- „Тютюн“ (1962) (с награда от Кан)
- „Смърт няма“ (1963)
- „Господин Никой“ (1969)
- „Няма нищо по-хубаво от лошото време“ (1971)
- „Козият рог“ (1972) (Специална награда от СБХ за сценография)
- „Осъдени души“ (1975) (Награда на СБХ за сценография)
- „Умирай само в краен случай“ (1978)
- „Моето мъничко нищо“ (2007) (Специална награда на журито на XV международен филмов фестивал „Любовта е лудост“ във Варна, 2007)
- „Завръщане от Рим“ (1977)
Оператор е на филмите :
- „От другата страна на огледалото“ (1977)
- „Римска делва“ (1983)
Сценограф и сърежисьор на спектакъла:
- „Два свята“ (на Нешка Робева) (2003)
През 1964 г. е ръководител на пантомимния „Експериментален театър '64“. Работи като театрален художник в Народен театър „Иван Вазов“, Младежки театър, Сатиричен театър (с Боян Дановски), Драматичен театър „Васил Друмев“ Шумен, Бургаски, Русенски и Сливенски театри.
Изявява се също като илюстратор и книгооформител в Издателствата „Народна младеж“, „Български писател“, „Народна култура“ и „Народна просвета“. Освен това работи като художник-оформител на музеи и панаири – Музей „Емилиян Станев“ във Велико Търново, Музей на Вапцаров в Банско, Пловдивски панаир и др.
В екип с режисьора Въло Радев и авторски колектив създават „Панорама Българска култура 1300 години“.
Има реализирани монументални пластики на фасадата на Музея в Батак, на фасадата на кметството в Абу Даби и на Медицински център в Триполи.
Константин Джидров преподава в НАТФИЗ, Варненски свободен университет и Нов български университет. Последователно става доцент, а по-късно и професор по филмова пластика и сценография.
Член е на „Асоциация АКАДЕМИКА 21“.
За творчеството си Константин Джидров получава редица престижни български и международни награди. През 2010 г. е удостоен с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – огърлие „за особено значимите му заслуги в областта на културата“.
Награди и отличия:
1962: Награда от филмовия фестивал в Кан за сценография („Тютюн“)
1972: Специална награда от СБХ за сценография („Козият рог“)
1973: Награда за операторска работа и за сценография, Багдад („Мандолината“)
1975: Награда на СБХ за сценография („Осъдени души“)
2007: Специална награда на журито на XV международен филмов фестивал „Любовта е лудост“
във Варна („Моето мъничко нищо“)
2010: Орден "Св. св. Кирил и Методий" – огърлие „за особено значимите му заслуги в областта на културата“
В Нов български университет преподава в магистърска програма “Графично и пространствено проектиране” курсове по сценография: “Видеографика и виртуална сценография” и в магистърска програма “Филмово и телевизионно изкуство” курсове по сценография: „Философия на кинообраза“, „Кинодизайн и сценарий - концепция за кинообраз“, „Развитие на театралното и кино пространство“. Съавтор е на специализация “Филмов и телевизионен дизайн и костюмография” към магистърска програма “Филмово и телевизионно изкуство”.